Komentarze: 0
W każdej firmie badanie czasu aktywności pozwala na ocenę kierowców, co wpływa nie tylko na atmosferę w pracy, ale i korzyści finansowe. Regulacje stanowiące o czasie jazdy kierowcy wynikają bezpośrednio z zasad bezpieczeństwa drogowego. Określa je Kodeks pracy, ustawa o czasie pracy kierowcy, normy unijne. Wszystkie Kraje Członkowskie udzielają sobie nawzajem pomocy w kwestii stosowania rozporządzenia ,a takżemonitorują jego przestrzeganie. Każda firma przewozowa zobligowana jest wspomnianymi przepisami do przestrzegania i kontrolowania czasu pracy kierowców. Zaniedbywanie obowiązków w tym zakresie, łamanie norm prawnych skutkuje wysokimi karami pieniężnymi nakładanymi na przedsiębiorstwo. Zgodnie z normami to właśnie ono musi w taki sposób zorganizować pracę kierowcy, by mógł stosować się do przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem pracodawca odpowiada za naruszenie, czy nieprzestrzeganie prawa przez kierowcę. Oprócz kar pieniężnych sankcją może być cofnięcie pozwoleń czy licencji w zakresie transportu. Wynika z tego, że kontrola czasu pracy to bardzo ważna kwestia.
Jak kontrolować czas pracy kierowców?
Czas pracy pracowników można badać na podstawie tarcz tacho lub plików cyfrowych z karty pracownika, lub dodatkowej dokumentacji odnoszącej się do czasu pracy kierowcy. Dzięki odpowiednim systemom instalowanym w pojazdach, pracodawca ma możliwość monitorowania i odczytu czasu pracy kierowcy, czas jego jazdy, czas pauzy, obowiązkowe przerwy, oraz prędkość auta i podjęcia odpowiednich kroków w przypadku nadużyć. Ewidencja czasu pracy musi być archiwowana przez okres trzech lat.
Czas pracy kierowców to nie tylko jazda pojazdem, ale również czynności, które są związane z wykonywaniem przewozu drogowego. Maksymalnie może on być równym 13 godzin na dobę. Godziny dodatkowe znajdują usprawiedliwienie w sytuacji wystąpienia zdarzeń mających na celu ochronę życia, zdrowia lub mienia oraz usunięcia ewentualnej awarii (w skali roku nie może być ich więcej niż 260).
Co zapewnia rejestracja czasu pracy?
Przede wszystkim działania zgodne z prawem, a co za tym idzie uniknięcie kar związanych z nieprzestrzeganiem ww. przepisów. Niewątpliwie minimalizuje ryzyko wypadków, często na skutek znużenia kierowców i gwarantuje im bezpieczeństwo. Praca kierowcy jest ciężka i bardzo odpowiedzialna. Prawidłowe rozplanowanie trybu jazdy, przerw i odpoczynku gwarantuje bardziej wydajną pracę w trakcie jazdy. Zastosowanie nowoczesnych instalacji, tachografów i innych zespołów monitoringu pozwala na analizę jazdy, odpoczynku, czasu dyspozycyjności, przebytej trasy a także usterek czy innych zdarzeń. Samokontrola pracownika bywa nieskuteczna. Najnowocześniejsze metody kontroli stosowane w autach ciężarowych umożliwiają ciągły nadzór przez całą dobę, z każdego punktu.